FORUM UBUZ
FORUM UBUZ

Bildikleriniz bilmedikleriniz

AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Türkiye'nin en aktif olma yolundaki forumumza hoş geldiniz.. Foruma katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.

Ssk hizmet dökümüne 01/11/2010 den sonra aşağıdaki linkten ulaşılabilecektir.

http://www.turkiye.gov.tr  Ancak Ptt müdürlüklerinden e-devlet şifresi almak gerekmektedir. Şifre 1 Tl ye verilmektedir.

Paylaş | 

ziraat bankası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
sultan

MesajKonu: ziraat bankası   Perş. Ekim 28, 2010 10:53 pm

ZİRAAT BANKASI KARIŞIK SORULAR
Herbir bankada olan mevduat tutarlarına ilişkin bilgiyi aşağıdaki defterlerden hangisi gösterir?
A)büyük defter
B)yevmiye defteri
C)yardımcı defter
D)envanter defteri
E)kabiyo defteri
Aşağıdakilerden hangisi bozulan sistemlerin dengesini yeniden kurmak için gerekli önlemlerin alınmasıdır?
A) Sinerji
B) Parametre
C) Değişken
D) Entropi
E) Olumsuz entropi de diyolar araştır bunu
23-) Aşağıdakilerden hangisi herhangi bir işin nasıl yapılacağını adım adım açıklayan planlardır?
A) Program
B) Politika
C) Bütçe
D) Prosedür
E) Stratejik plan
Ben cevaba E şıkkını verirdim.Aslnda ince bir soru, arkadaşlar Prosedür, herhangi bir iş için yapılması gereken işlemdir.Program ise yapılacak şeylerin sırası,zamanlaması ile ilgili bilgiyi içerir.Bu soru planlamanın içeriğiyle alakalı,stratejik planlama, adı üzerinde stratejik, yani konusu üzerine yoğunlaşmış ve nokta hedeflerle adım adım ilerleyebileceğini gösteriyor.Sonuçta şöyle düşünün, siz kendi açınızdan düşünmeyin ben hangisini yaparsam sonuca yönelirim derseniz arada kalırsınız, ama bu 5 veriden 5'i elinize verilsin.Şimdi soruyu tekrar okuyun ve
Soru : Aşağıdakilerden hangisi kısa vadeli finansman yöntemlerinden biri değildir?
Doğru Cevabı : Forfaiting
Soru : Aşağıdakilerden hangisi finansal analizin amaçlarından biri değildir?
Doğru Cevabı : İşletme çalışanlarının sayısının yeterli olup olmadığını belirlemek
Soru : Aşağıdakilerden hangisi geri ödeme süresi yönteminin en önemli sakıncasıdır?
Doğru Cevabı : Paranın zaman değerini dikkate almaması
Soru : İşletmenin likidite gücünü ortaya koyabilmek ve kısa vadeli borçlarını ödeyebilme yeteneği ölçmek amacıyla yapılan analize ne ad verilir?
Doğru Cevabı : Kredi analizi
Soru : Aşağıdakilerden hangisi, reel olmayan yatırımlara örnektir?
Doğru Cevabı : Teknik uzmanlık
Soru : Özellikle uzun vadeli borçlanmalarda borç geri ödemelerinin borcun alınmasından belli bir süre sonra ödenmesi durumunda kullanılan anüiteler aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevabı : Geciktirilmiş anüitelerin bugünkü değeri
Soru : Finans yöneticileri uzun dönemli yatırım kararları alırken ve bu yatırımlara ilişkin bütçeyi hazırlarken aşağıdaki disiplinlerden hangisinden yararlanmaktadırlar?
Doğru Cevabı : Mikro ekonomi
Soru : Aşağıdakilerden hangisi yatırım projelerinin değerlendirilmesinde kullanılan dinamik yöntemlerden biridir?
Doğru Cevabı : Net bugünkü değer yöntemi
Soru : Belli bir tarihte işletmenin sahip olduğu varlıklarının neler olduğunu ve bunların hangi kaynaklardan sağlandığını gösteren tablo aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevabı : Bilanço
Soru : İşletmede belirlenen stratejilerin başarılabilmesi için alınması gereken kararlar kümesi aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevabı : Stratejik Plan
Soru : Nakit olarak elde veya bankada bulunan varlıklar ile normal koşullarda en fazla bir yıl veya işletmenin normal faaliyet dönemi içerisinde paraya çevrilmesi veya tüketilmesi öngörülen varlık unsurlarından oluşur tanımlaması aşağıdakilerden hangisine aittir.
Doğru Cevabı : Hazır değerler
Soru : İşletmelerde nakit yönetiminin amacı aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevabı : Likidite ile işletmenin uzun vadeli kârlılığı arasında denge kurmak
Soru : Aşağıdaki finansal planlama ile ilgili ifadelerden hangisi yanlıştır?
Doğru Cevabı : Hazırlanan uzun süreli bütçelere faaliyet bütçelemesi denir.
Soru : Belirli bir tarihte düzenlenmiş veya belirli bir döneme ait finansal tablolarda yer alan kalemler arasındaki ilişkilerin tespiti ve değerlendirilmesine yönelik analize ne ad verilir?
Doğru Cevabı : Statik analiz
Soru : Aşağıdakilerden hangisi sabit giderlerden biri değildir?
Doğru Cevabı : Hammadde giderleri
Soru : Kâr payı dağıtım politikasının işletmenin piyasa değerini etkilediğini ileri süren görüşe ne ad verilir?
Doğru Cevabı : Gordon - Linter
Soru : Aşağıdakilerden hangisi anonim şirketlerle ilgili doğru ifadelerden biri değildir?
Doğru Cevabı : Esas sermaye SPK hükümleri doğrultusunda yönetim kurulu kararıyla değiştirilebilir.
Soru : Alacakların kontrol altında olup olmadığını belirlemek için aşağıdakilerden hangisine başvurulur?
Doğru Cevabı : Kredili satışlar/ Ticari alacaklar
Soru : İşletmenin likidite gücünü ortaya koymak ve kısa vadeli borçlarını ödeme yeteneğini saptamak amacıyla kredi veren kuruluşlar tarafından yapılan analize ne denir?
Doğru Cevabı : Kredi analizi
Soru : Toplam yabancı kaynakların özkaynaklar veya toplam kaynaklar üzerindeki etkisini açıklayan kavram aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevabı : Finansal kaldıraç
Soru : 3 ay vadeli, vadeli değeri 680 TL olan senedin dış iskonto yöntemine göre peşin değeri kaç TL?dir? (iskonto oranı % 30)
Doğru Cevabı : 629
Soru : Aşağıdakilerden hangisi, tahvili çıkarma hakkına sahiptir?
Doğru Cevabı : Anonim Ortaklıklar
Soru : Bir miktarı veya tamamı kullanıldıkça herhangi bir değişikliğe gerek kalmaksızın eski miktar dahilinde yenilenen akreditife ne ad verilir?
Doğru Cevabı : Rotatif akreditif
Soru : Portföyünde % 25?den az hisse senedi bulunan yatırım fonlarına ne denir?
Doğru Cevabı : B tipi fon
Soru : Aşağıdakilerden hangisi işletmelerde planlama ve bütçeleme ilkelerinden biri değildir?
Doğru Cevabı : Para ile ifade edilme ilkesi
Soru : Alacak devir hızı yüksek olan işletmeler için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
Doğru Cevabı : Daha yüksek cari oranla çalışmalıdır.
Soru : Aşağıdakilerden hangisi üretim fonksiyonu ile ilgili bütçelerdendir?
Doğru Cevabı : Genel imalat giderleri bütçesi
4. Belirli bir tarihte düzenlenmiş veya belirli bir döneme ait finansal tablolarda yer alan kalemler arasındaki ilişkilerin tespiti ve değerlendirilmesine yönelik analize ne ad verilir?
a) Dinamik analiz
b) İç analiz
c) Statik analiz
d) Kredi analizi
e) Dış analiz
5. Aşağıdakilerden hangisi değişken giderlerden biri değildir.
a) Hammadde
b) Direkt işçilik
c) Yardımcı malzeme
d) İşletme malzemesi
e) Yönetici maaşları
1. İşletmenin ihtiyacı olan fonların sağlanmasına ne ad verilir.
a) Finansman
b) Finansal yönetim
c) Finans
d) Yatırım
e) Kar
3. Aşağıdakilerden hangisi işletmelerin finansal tablolarını kullanarak analiz yapanlardan birisidir?
a) Kamu kurumları
b) İşletme yöneticileri
c) Sendikalar
d) Kamuoyu
e) Hepsi

1 A 2 B

Kullanıcı profilini gör

ziraat bankası
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası